Jam jest dudka
JAM JEST DUDKA
C F G
1. Jam jest dudka Jezusa małego,
C F G
Będę Mu grał z serca uprzejmego.
C F G
Graj dudka, graj,
G C
Graj Panu, graj!
2. Zagram Panu w kozłowe dudeczki,
Dla Jezusa i dla Panieneczki.
Graj dudka, graj,
Graj Panu, graj!
3. Na piszczałce i na multaneczkach,
Na bandurce, ba, i na skrzypeczkach.
Graj dudka, graj,
Graj Panu, graj!
4. Pobiegnęć ja do Walkowej budy,
A przyniosę tamte większe dudy.
Graj dudka, graj,
Graj Panu, graj!
5. Póki tylko w ciele moim siły,
Póty będę grać mój Jezu miły.
Graj dudka, graj,
Graj Panu, graj!
(XVII/XVIIIw.)
______________________________________________________________________________________________________
Kolęda Jam jest dudka powstała najprawdopodobniej jeszcze w XVII wieku. Najstarszy zachowany zapis kolędy Jam jest dudka pochodzi z wydanego w 1707 roku w rękopisach staniąteckich. Autor kolędy Jam jest dudka i kompozytor melodii pozostają anonimowi.
Kolęda Jam jest dudka jest jedną z najpopularniejszych polskich kolęd. Mimo iż kolęda Jam jest dudka rzadko śpiewana jest w kościołach, bardzo często można usłyszeć ją w trakcie konkursów, koncertów czy jasełek Bożonarodzeniowych. Do czasów współczesnych zachowała się zmodyfikowana wersji tekstu kolędy Jam jest dudka i melodii.
źródło: https://www.polskatradycja.pl/piesni/koledy/521-jam-jest-dudk.html
____________________________________________
26 KOLĘD I PASTORAŁEK ZE ŚPIEWNIKA KS. MIODUSZEWSKIEGO NA GŁOS Z FORTEPIANEM. Zbiór kolęd i pastorałek w opracowaniu znakomitego kompozytora Edwarda Pałłasza pozwala nie tylko na wzbogacenie repertuaru o piękne, melodyjne, stare, może nawet zapomniane utwory, ale również daje możliwość usłyszenia ich w nowym brzmieniu z końca XX wieku. Idealne do wykorzystania w przedstawieniach jasełkowych przez przedszkolaków, dzieci i młodzież szkolną, kółka teatralne aż po profesjonalne zespoły aktorskie. Melodie i teksty pochodzą ze śpiewnika ks. Mioduszewskiego pt. „Pastorałki i kolędy z melodyjami” wydanego w 1843 roku.
Opracowanie na gitarę:
Nuty na gitarę w wersjach dla bardziej i mniej zaawansowanych. Ach ubogi w żłobie, A cóż z tą dzieciną, Anielski chór, Anioł pasterzom mówił, A wczora z wieczora, Bóg się rodzi, Bracia patrzcie jeno, Cicha noc, Dnia jednego o północy, Do Betlejemu, Do szopy hej pasterze, Dzisiaj w Betlejem, Gdy się Chrystus rodzi, Gdy śliczna Panna, Gwiazdo złota promienista, Hej w dzień narodzenia, Jakaż to gwiazdka, Jam jest dudka, Jezus malusieńki, Lulajże Jezuniu, Mędrcy świata, My też pastuszkowie, Narodził się Jezus Chrystus, O gwiazdo Betlejemska, Oj maluśki, maluśki, Pan z nieba i łona, Pasterze mili, Pójdźmy wszyscy do stajenki, Północ już była, Przybieżeli do Betlejem, Przy onej górze, Przystąpmy do szopy, Śliczna Panienka, Tryumfy, W dzień Bożego Narodzenia, Wesołą nowinę, Wiwat dzisiaj, Wśród nocnej ciszy,W żłobie leży, Z narodzenia Pana. 132 str. A4, miękka oprawa, bindowane.
KOLĘDY W OPRACOWANIU NA FORTEPIAN
Kolędy i pastorałki. Zbiór 40 kolęd i pastorałek w opracowaniu na instrument klawiszowy wraz z chwytami gitarowymi. Nuty i słowa. Opracowanie: S. Wiśniewski
Irena Warmińska Kolędy i pastorałki. 60 najbardziej znanych kolęd i pastorałek w opracowaniu na głos i fortepian.